בחני את עצמך, כמה סטרס יש לך?

האם פעם הרגשת שרשימת המטלות רק מתארכת, בבית, בעבודה  וגם עם הילדים והמשפחה? שכל יום נוצר עוד עומס מכל כיוון ו -24 שעות ביום לא מספיקות לך ? (לתשומת ליבכם, המידע מיועד לנשים וגברים כאחד, אך כתוב בלשון נקבה). 

את רצה ממשימה למשימה, אין לך זמן לעצמך? יש לך יותר מטלות ממה שאת מסוגלת לשאת ושבא לך בעיקר לצעוק דיי!!!?

להכיר בעובדה שאת עמוסה ונמצאת בסטרס, תקצר את הדרך אל הפתרון. אז כדי שתוכלי לאבחן בעצמך, באיזה רמה הסטרס שלך ואם הוא מסכן אותך, אני מציעה לך לענות על השאלות שכאן.

מהו סטרס?

דמייני שהטיסה שלך מתעכבת, רכבת מאחרת, פקק תנועה ארוך, הילדים שצועקים כי רבים, תשלום המשכנתא בכל חודש, צלצול טלפון, שישיבה או עבודה מתסכלת, מריב עם הבן או הבת וכעס על בן הזוג שלך. אלו הן מעט דוגמאות למצבים שיוצרים סטרס.

סטרס ידיד או אויב?

הסטרס הוא מצב פזיולוגי שנוצר כדי לעזור לנו להתמודד עם מצבים מצילי חיים, בהם הגוף מקבל מסר שיש עכשיו סכנה ושצריך להתגונן בכל מחיר. הפעולות שאפשר לעשות הן: לברוח בריצה, לקפוא במקום או להילחם ולנצח. אלה האפשרויות שהאבולוציה פתחה במשך מליוני שנים ובגדול, כך פועלת מערכת העצבים שלנו. בעבר הלא כל כך רחוק, 200 שנה קודם הסכנות היו פיזיות וממשיות של מלחמה אמיתית להצלת החיים והישרדות, כיום בעולם המודרני הסכנות הן אחרות אבל מנגנוני הסטרס בגוף פועלים בדיוק באותה הצורה כמו לפני מאות ואלפי שנים בהם האדם התנהל וחי בסביבת חיים שונה לגמריי. הסטרס הוא חבר שלנו ולא אויב, אם נדע להשתמש בו נכון.

הילחם / קפא / ברח?

כאשר חווים מתח, התגובה הראשונית היא בהלה ויש שקוראים לה "הילחם, קפא או ברח והיא מפעילה את בלוטת יותרת במוח שמפעילה את בלוטת האדרנל לייצר אדרנלין והורמוני מתח נוספים. אגב, בלוטת יותר במוח אחראית על כל המערכות ההורמונלית בגוף.

תגובת המתח "הילחם, קפא או ברח" נועדה להגן עלינו מפני סכנות ולעזור לנו לשרוד. הגוף מזרים הרבה דם אל השרירים הגדולים של הרגליים, הלב, הריאות והמוח. במקביל, מערכת החיסון, העיכול והחשיבה לטווך ארוך, מאיטות. קצב הלב עולה, חמצן וגלוקוז נשלחים בכמויות גוברות לשרירים ואנחנו גם נושמים מהר יותר ומזיעים כדי להוריד את טמפרטורת הגוף. הדם נעשה צמיגי יותר כהכנה למצב של פציעה ודימום. גם רמת הסוכר בדם עולה כשהכבד מעביר גלוקוז מהמאגרים לתוך מחזור הדם ובלוטת יותרת הכליה מזרימה הורמוני מתח, כמו אדרנלין. כל השינויים הללו ועוד רבים אחרים מתחרשים תוך שבריר שניה כדי להכין את הגוף לתפוס את הילד שמועד במדרגות, לבלום את את הרכב כאשר הולך רגל מתפרץ לכביש ועוד. כאשר המצב של הלחץ מסתיים, אז הגוף חוזר לתפקד רגיל ומשקם את הנזקים במהירות, אבל כאשר לחץ הזה ממשיך יום אחרי יום, שבועות, חודשים ולעיתים אף שנים, אז הגוף נשחק מאוד ומתעייף.

השיבוש ההורמונלי

כאשר המתח נמשך ומתארך, נוצרת בעיה רצינית. מנגנון "הילחם, קפא או ברח" נועד למצבים מוגדרים וקצרים יחסית בהם יש גירוי, תגובה שאחריה הגוף חוזר לתפקוד רגיל. מתח מתמשך: דאגות כלכליות, כעסים, המצב הביטחוני, החדשות ברדיו, הפקקים בכביש גורמים למצב בו המתח בגוף הוא תמידי, אדרנלין נמצא בדם בכמויות גדולות וההורמונים לא חוזרים למצבם הנורמלי. זה עלול להגביר את הסיכון לבעיות ברמת הסוכר בדם, לחץ דם גבוה, שינה לקויה, עייפות, התשה של בלוטת יותרת הכליה ועליה במשקל.

על איזה איברים ההורמונים משפיעים? שאלה מצויינת, כי ההורמונים של הסטרס משפיעים על כל האיברים בגוף ועל מערכות רבות כמו מערכת העיכול, בלוטת התריס, בלוטת האדרנל ועוד. יש איברים שמושפעים באופן ישיר ויש שבאופן עקיף וכך אנחנו מוצאים שנושא הסטרס משפיע על מצבים רבים כמו עיכול, שינה, מראה העור, מצב הרוח ואפילו חיידקי המעיים מושפעים מהסטרס…

כדי להבין האם את חווה סטרס בחיים שלך, את מוזמנת לקחת כמה דקות לעצמך ולענות על השאלות שכאן, יתכן ותגלי דברים חדשים על עצמך ועל הסטרס בחיים שלך. בהצלחה

השאלון

עד כמה את חווה סטרס בחיים שלך?

את מוזמנת לדרג את התשובות מ-1 עד 5

1: נכון תמיד | 2: בדרך-כלל נכון | 3: לפעמים | 4: לעיתים קרובות | 5: אף פעם לא

 

    1 2 3 4 5
 1. אני אוכלת לפחות ארוחה חמה אחת ביום          
2. אני ישנה לפחות 7-8 שעות ביום, 4 ימים בשבוע          
3. יש לפחות אדם אחד שגר קרוב אלי אליו אני יכולה לפנות בבקשת עזרה          
4. אני מתאמנת ומזיעה לפחות פעמיים בשבוע          
5. אני לא מעשנת          
  סך הכל          

 

    1 2 3 4 5
7. אני שותה פחות מ-5 משקאות אלכוהוליים בשבוע          
8. המשקל שלי תקין לגובה שלי          
9. אני שותה פחות מ-2 כוסות קפה (תה או קולה) ביום          
10. יש לי רשת של חברים, משפחה ומכרים עליהם אני יכולה לסמוך          
11. יש לי לפחות אדם קרוב אחד שאני יכולה לדבר איתו בכנות על ענייני האישיים          
  סך הכל          

 

    1 2 3 4 5
 12. באופן כללי, אני בריאה          
13. אני מסוגלת לדבר באופן פתוח על הרגשותיי כאשר אני כועסת, לחוצה או מודאגת          
14. אני עושה משהו לכייף שלי לפחות פעם בשבוע          
15. אני מודעת לתזונה שלי ואוכלת מזון בריא/אורגני          
16. אני לוקחת זמן פרטי לעצמי במהלך היום          
  סך הכל          

 

    1 2 3 4 5
17. יש לי הכנסה שמספיקה ותואמת את ההוצאות שלי          
18. אני מבלה פחות משעה על הכביש כדי להגיע אל העבודה וחזרה הביתה          
19. אני נשארת רגועה כאשר אני תקועה בפקק או מתעכבת בדרך ומאחרת לפגישה          
20. יש לי בדרך כלל שיחות נינוחות עם האנשים איתם אני מתגוררת על בעיות בבית (תיקונים, כספים וענייני יומיום)          
21. אני אף פעם לא מנסה לעשות הכל בעצמי וללא עזרה          
  סך הכל          

 

    1 2 3 4 5
 22. העבודה שלי אינה מצריכה ישיבה או עמידה ממושכת          
23. אני אף פעם לא מתלוננת על בזבוז זמן או על העבר          
24. בבית או בעבודה אני לא חשופה לחומרים כימיים כולל חומרי ניקוי, חומרי ריסוס, תרופות          
25. אני מסוגלת לארגן לעצמי את הזמן ביעילות          
26. אני מצליחה לזהות מתי אני לא פועלת טוב במצבי סטרס          
  סך הכל          

 

  סכ"ה נקודות מכל השאלות          

 

סיכום

סכמי את סך כל הנקודות שצברת בכל 25 השאלות שבטבלה וקראי כאן את ההסבר.

25-50 נקודות

נראה שאת חיה בסגנון חיים נכון, שיודע להתמודד עם החיים המודרניים. את יודעת להקיף את עצמך באנשים קרובים, שנמצאים בסביבה כדי לתת תמיכה. יש לך מערכות יחסים שנותנות לך ביטחון וידידות טובה, גם הרגלי החיים שלך תומכים בך וגורמים להתמודדות טובה עם אתגרי הלחץ יומיומי.

50-75 נקודות

בסך הכל את יודעת להתמודד עם הדחק או הסטרס בחיים שלך, את עם היד על הדופק ומקפידה על הרגלים שתומכים בך וגם יודעת להתמלא באנרגיה כדי לא להתיש את עצמך. חשוב להמשיך ולהקפיד על תזונה, פעילות גופנית ועל איכות השינה שיתמכו בך לאורך זמן. שימי לב להמשיך ולטפח מערכות יחסים שיקנו לך ביטחון ואוזן קשבת. המלצה נוספת היא לצאת להפסקות קטנות כדי להתאורר לדוגמא: שיחה טובה עם חברה, חצי יום טיול בטבע, הליכה על שפת הים, ביקור בספא ועוד יאפשרו לך למלא את המצברים מחדש. הדגש הוא על מילוי המצברים ומנוחות קטנות במהלך היום והשבוע כדי לתת לגוף את הזמן הדרוש לו למלא את המצברים ולנוח.

75-100 נקודות

מצב הלחץ בו את נמצאת הוא גבולי. בגלל הנטיה של הסטרס להצטבר ובגלל הרגלים שלא נותנים לך פורקן, יש חשש להחמרה . יש צורך לעשות חשיבה ולראות מהם מוקדי הסטרס בחיים שלך: האם זה הבית והמשפחה שמלחיצים או אולי עיקר הסטרס הוא בעבודה או בלימודים. זיהוי מוקדי הסטרס יעזור לך לקבוע סדר עדיפויות שונה מעט, במטרה להפחית בלחץ. אפשרי לעצמך לבקש ולקבל עזרה בחלק מהמשימות שיש בחיים שלך כרגע: בבית, בעבודה או בלימודים. במקביל לחשוב על שינויי בסגנון החיים וההרגלים: שינה, תזונה, פעילות גופנית, כמו גם מערכת חברתית ומשפחתית שתיתן ביטחון, תמיכה ואוזן קשבת הם חשובות מאוד עבורך. טיפ שיכול לעזור: קחי מספר דקות והכיני על דף טבלה עם 2 עמודות: טור אחד: המשימות שגורמות לך ללחץ וטור שני: רשימה של רעיונות שמרגיעים אותך ושיאפשרו לך קצת זמן פנוי.  לכתוב את הדברים על דף, מול העיניים לרוב עושה לנו סדר וגורם לרעיונות חדשים לעלות. עוד הצעות פרקטיות להתמודדות יעילה עם סטרס תמצאי כאן במדריך.

100-125 נקודות

לפי הניקוד שצברת בשאלון, מצב הסטרס בו את נמצאת הוא גבוה מאוד ויתכן שהוא נובע מהרצון שלך להיות הכי טובה ולהצליח בכל המשימות באופן מושלם. אנחנו מזמינים אותך להתבונן במוקדי הסטרס ובהרגלים שלך ולהתחיל לעשות צעדים שיעזרו לך להתמודד טוב יותר. במדריך כאן יש שיטות קלות ויעילות שבהם תוכלי להיעזר בהצלחה גדולה. שימי לב להמלצה על ניהול יומן אישי שבו תרשמי בכל יום כיצד את מרגישה, מה אכלת ובאיזה שעה הלכת לישון לילה קודם ובאיזה שעה התעוררת בבוקר. השינוי הוא אפשרי והדרך לחיים רגועים יותר היא מרתקת ונפלאה. את מוזמנת לקרוא את המדריך ולהתחיל להרגיש שחרור וקלות בהתנהלות היומיומית עם המשימות השונות.

אנחנו הרבה יותר גדולים, עצומים, יכולים ונפלאים ממה שהורגלנו לחשוב על עצמנו. גם תהליכי הריפוי שיכולים להתרחש בגופינו הם בלתי מוגבלים, אם נבחר בהם ונשקיע את האנרגיה הדרושה. השינוי בהחלט אפשרי.

מדריך כיצד להתמודד ביעילות עם סטרס – 

השיטות להפחתת הסטרס

איזה מזון מפחית סטרס? למזון יכולה להיות השפעה מרגיעה או מלחיצה על הגוף. ירקות מהרשימה הבאה יעזרו לך להרגיע את מערכת העיכול והוריד את ההשפעה של ההורמונים על הגוף שלך. 

סלרי, גרעיני חמניות, אורז מלא, אצות, כרוב, שקדים, פירות יער, זרעי שומשום, מלפפונים, אספרגוס, שום, אבוקדו

תה להפחתת סטרס – נסי לשלב 2-3 כוסות של תה מרגיע במהלך היום שלך בבית ובעבודה זה יכול לעזור מאוד בהפחתת הלחץ.

חליטות כמו: קמומיל, מליסה, לואיזה, לבנדר, מרווה, לימון – עוזרים להרגיע את מערכת העצבים ואת העיכול.

נשימה – עבור הגוף שלנו נשימה היא מזון בצורה של מולקולות אוויר שקופות, ממש כמו המזון שאנחנו אוכלים, כך הנשימה משפיעה על הדם שלנו ומשנה את הכימיה שלו עם אוטמי החמצן והגזים השונים שיש באוויר. נשימה עמוקה ואיטית משפיעה באופן מיידי על חילוף החומרים שלך בגוף ויכולה להרגיע אותך מאוד. חלק מהטכניקות הללו נלמד בסדנה של יום שני הבריא בנושא הסטרס

מידע על הסדנה המיוחדת בנושא הסטרס

שינה.. שינה… שינה… המחקרים על חשיבות השינה הם רבים מאוד. הגוף שלנו נרפא בזמן שינה הודות למערכת החיסון, העצמות גדלות, הדם מתנקה והמערכת ההורמונלית מתאזנת. במידה ואת לא ישנה מספיק, או שאיכות השינה שלך אינה טובה, קחי זאת כמשימה ראשונה בדרך לאיזון הורמונלי והפחתת המתח. עייפות גופנית ונפשית – הם קרקע פוריה להתגברות מעגלי מחשבה שליליים.

הקיפי עצמך באנשים אופטימיים  – חבר, חברה או בן משפחה אופטימיים שישרו עליך שמחה והסתכלות חיובית על המצבים שאת חווה בחיים. האופטימיים יגרמו לך לחייך, לצחוק, לקחת את הדברים בקלות ולבחור לראות את החצי המלא ולא את החצי הריק.

פעילות גופנית – מתונה וסדירה משפיעה מאוד על מצב הרוח, הדימוי העצמי וחילוף החומרים שלך בגוף. שימי לב, עדיף לעשות כל יום פעילות גופנית קבועה וקצרה, מאשר פעילות חד פעמית ארוכה פעם בשבוע. ז"א עדיף לעשות 20 ד' הליכה כל יום מאשר שעה הליכה פעם בשבוע.

ביקורת עצמית OUT אהבה עצמית IN – ביקורת בונה חומות. השתחררי מהביקורת העצמית ההרסנית, זו שמרימה את הראש ומספרת לך שאת לא טובה מספיק, לא יודעת מספיק ולא עושה מספיק, שאת אשמה תמיד ושיכולת לפעול אחרת ואז התוצאות היו שונות. אולי, אבל לא בטוח שהמצב היה שונה, הניחי למחשבות המעגליות שסובבות בלי הרף. קחי קצת חופש מביקורת עצמית והחליפי אותה באהבה עצמית.

יום שני הבריא 11 ליוני יוקדש לנושא הסטרס- סדנה מדהימה שמשלבת הסבר מרתק, ארוחת טעימות ותרגול של טכניקות עתיקות וחדשות. יום שני הבריא 11.6.19 נלמד ביחד איך להפוך את הסטרס מאויב לאוהב. מידע נוסף על הסדנה והרשמה כאן בקישור:

לחצי כאן למידע והרשמה לסדנה בנושא הסטרס

 

 

 

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. ענבל דרור

  פזית יקרה,
  כמה קולח ובהיר, תודה!
  כרגיל באת לי בזמן.
  המלחמה בסטרס היא יומיומית אבל בסוף ננצח !
  את נהדרת , תודה

כתיבת תגובה