בלוטת התריס סוד הבריאות

אם הייתי יודעת כמה בלוטת התריס חשובה לבריאות שלי אולי לא הייתי נטורופתית…

יש לנו רק בלוטה אחת כזו בגוף. משפיעה על המשקל, האנרגיה ומצב הרוח

אם אתם מתמודדים עם עליה במשקל, עייפות או נשירת שיער, אז יתכן וזה קשור לבלוטה. כמה דברים שאסור לכם לפספס!

במאמר זה תוכלו לקרוא על הסיפור האישי שלי עם בלוטת התריס ואולי תוכלו לגלות מה מצב הבלוטה שלכם 

הסיפור האישי שלי מתחיל

בגיל 15 עשיתי דיאטה ובדקתי על עצמי שיטות תזונה שונות. אם רק הייתי יודעת ממה להיזהר, אולי לא הייתי נעשת נטורופתית. חשוב לי לשתף גם אתכם בידע החדש כי יש מצב שהבלוטה תשנה את חייכם.👩

מגיל 15 שאני חוקרת שיטות תזונה שונות. זה התחיל כשאבא שלי היה קונה לעצמו ספרי הדרכה לדיאטה בשבוע-הספר. למדתי ביולוגיה ועניין אותי לדעת איך פועל הגוף, מה גורם לנו להיות בריאים ומה גורם לחולי? עד היום זו התשוקה שלי.
 

את הספרים שאבא קרא, אני למדתי. סכמתי את הספרים במחברות וביחד עשינו את הדיאטה. 🌶🥒🥑🥦🍅🍏🥬🤸‍♀️🏋️‍♀️

מה אמרו המומחים?

בספרים הציעו את הנוסחה האולטימטיבית להרזיה. כמה קלוריות מכניסים לעומת כמה קלוריות מוציאים יגרום להרזיה או השמנה. פשוט. וכמה שזה היה שגוי. 😯
 
בספרים שקראתי אז לא גילו לי שההורמונים הם אלה שקובעים את המסלול בו תעבור הקלוריה. תבינו קלוריה שתכנס למסלול יצירת אנרגיה לא תצטבר בגוף ולא תגרום לעליה במשקל (זה קורה במיטוכונדריה). קלוריה שתיכנס למסלול איחסון, תצטבר מחסני השומן שנמצאים סביב הבטן והירכיים. במסלול הראשון תקבלו אנרגיה לחיים. במסלול השני תקבלו: עליה במשקל ועוד שלל תופעות שמחלישות את הגוף. הורמון בלוטת התריס הוא שחקן מפתח בתהליך הזה. 🤔

היום אני כבר יודעת מי הבוס של חילוף החומרים. בדברים המרתקים שגליתי אני רוצה לשתף אתכם. אני רוצה לעזור לאנשים כדי שלא יסבלו מעליה במשקל, עייפות, נשירת שיער או בעיות במחזור. זה לא כייף להרגיש לא טוב.

מה הרגשתי?

בגיל צעיר איכשהו הסתדרתי עם “ענייני הבריאות הקטנים שלי” אולי כי הגוף פעל בשיאו והצליח להתגבר. אבל עם הזמן, לקראת גיל 35 הדברים התגברו והרגשתי עייפות מוגזמת, נשירת שיער, גירודים, חוסר ריכוז, מצבי רוח תנודתיים. לא נעים שהגוף לא זז, אין אנרגיה ואין מוטיבציה.

מה הכי מתסכל?

לא להרגיש טוב זה מבעס, אבל הכי מתסכל זה שלא יודעים מה הסיבה. כי “לכאורה” הכל בסדר. בדיקות הדם מראות שהכל תקין. “בדיקות הדם שלך מצויינות” אמרו לי בקופת חולים, אבל ההרגשתי רע. ידעתי שזה לא בראש שלי, שאני לא מדמיינת ושהתופעות הללו לא קשורות לאופי שלי, אלא זה בגוף. אז מי יושיע?

לחפש תשובות ולא להתפשר

התיסכול של גיל 15 גרם לי ללמוד ספורט ונטורופתיה. התסכול של גיל 35 גרם לי לחקור לעומק את נושא ההורמונים. נושא זה פתח בפני עולם שלם של ידע חדש, מרתק ומשנה חיים!.  בדברים המרתקים הללו אני רוצה לשתף אתכם.

מה הסוד?

זה לא כמות הקלוריות שאתם אוכלים שגורמת לכם לעלות במשקל. זה איך הגוף משתמש בקלוריות האלה. האם הוא שולח את הקלוריות למיטוכונדריה להפקת אנרגיה, או שהוא שולח אותם אל מחסני השומן בבטן או בירכיים. את המסלול הזה קובעים ההורמונים. זה מה שנקרא “חילוף חומרים”.

בלוטת התריס. ההורמונים של בלוטת התריס משפיעים על כל תא ותא בגוף שלנו ולכן כל כך חשוב שהם יהיו ברמה פיזיולוגית טובה.

נעים להכיר: בלוטת התריס בצורת פרפר, נמצאת בצוואר, משני צדי קנה הנשימה מתחת לגרוגרת וממש מתחת לעור. מיצרת את ההורמונים: תירוקסין (T4), תריודוטירונין (T3) קלציטונין – שדואג לאיזון רמות הסידן בדם.

נשים סובלות יותר מגברים

 • בלוטת המגן אמורה לפעול באופן תקין וללא הפרעות לאורך כל החיים. מהשלב העוברי ועד סוף החיים.
 • נשים סובלות יותר מאשר גברים מבעיות בבלוטת התריס. לפי הערכות של חלק מהמומחים, שכיחות הבעיה אצל נשים גבוה פי 5-8. 
 • הסימפטומים מגוונים ויכולים להתבטא במערכות שונות בגוף.
 • ההפרעות יכולות להיות: יתר פעילות או תת פעילות של בלוטת התריס או בעיות אחרות.

מהם תפקידי בלוטת התריס?

ההורמון הפעיל של בלוטת התריס שנקרא T3, משפיע על כל התאים בגוף.

 • ויסות טמפ’ הגוף
 • ויסות קצב חילוף החומרים
 • שולטת בירידה במשקל 
 • מעלה את קצב הלב
 • משפיעה על התיאבון
 • מסייעת לתפקוד תקין של המעיים
 • מייצר אנרגיה במיטוכונדריות 
 • קשור למצב הרוח
 • קשור ליכולות ריכוז וחשיבה
 • הורמוני בלוטת התריס קשורים לסדירות המחזור החודשי
 • שומרת על השיער, העור והציפורניים
 • קריטית לשינה תקינה וקשורה לבריאות הנפש

מה מרגישים כשבלוטת התריס בתת-פעילות?

עייפות (במיוחד בבוקר), עליה במשקל, אי סבילות לקור, נשירת שיער, מצבי רוח ודיכאון, עצירות, כאבי מפרקים, ציפורניים דקות ושבירות, שיער דק ושביר, חיוורות, עור יבש, קצב לב איטי (ברדיקרדיה), הפרעות בשינה.

סימפוטומים נוספים: דיבור איטי, קול עמוק יותר, עור יבש ומנופח בפנים, מחזור וסת לא תקין, טמפרטורת גוף נמוכה, אין-אונות, צלצולים באוזניים, איבוד חוש טעם וריח, נחירות, מערכת חיסון חלשה, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד.

בסוף המאמר קישור לרשימת הסימפטומים המלאה של תת-פעילות בלוטת התריס.

רוצים לשמוע על התכנית לתמיכה בבלוטת התריס? אתם יכולים לפנות אלי בטלפון 053-3384575 או במייל pazithp@gmail.com, נשוחח ואדריך אתכם איך לשפר את ההורמונים.

בלוטת התריס ועייפות

הורמון בלוטת התריס מוסת את כל הפעולות של גופנו בכל שנייה של היום. אחד מתפקידיו העיקריים זה לפרק את מה שאנחנו אוכלים וליצר מהמזון אנרגיה. אם אתם סובלים מתת פעילות של בלוטת התריס סביר להניח שתרגישו עייפים בשעות הבוקר. אם העייפות נמשכת כל היום, אז היא מעידה גם על הפרעה בתפקוד בלוטת האדרנל. 

בלוטת התריס וחום הגוף

הורמון בלוטת התריס תפקידו לייצר חום. כדי לדעת מה המצב של הורמוני התריס אתם יכולים למדוד את טמפ’ הגוף. עושים את המדידה בבוקר מייד ההתעוררות. אם הטמפ’ שלכם נמוכה מ 36.5 מעלות צלזיוס, זה עלול להיות סימן למחוסר בהורמונים של התריס. הסבר רחב על נושא מדידת החום כאן בהמשך המאמר.

תהליך ייצור הורמון התריס

 1. שלב ראשון במוח: ההיפותלמוס שבמוח מקבל איתות לגבי מצב ההורמונים או/ו טמפ’ נגוף ומייצר את ההורמון RTH, שמגרה את ההיפופיזה לייצר TSH.
 2. שלב שני בבלוטת התריס: TSH מהמוח נקלט בבלוטת התריס ומגרה אותה להפרשת תירוקסין T4 (הורמון שאינו פעיל)
 3. שלב שלישי בכבד: הורמון ה-T4, נספג בכבד ושם באמצעות האנזים דיודינאז הוא הופך להורמון T3, שהוא ההורמון הפעיל. 
 4. שלב רביעי בכל התאים בגוף: T3 נקלט כמעט בכל מערכות הגוף באמצעות תהליך מיוחד (אנדוציטוזיס), נותן הוראה ל-D.N.A להפוך את תאי הגוף לזמינים יותר לאדרנלין ולאינסולין. (מכאן ההשפעה של ההורמון על חילוף החומרים, יצירת אנרגיה וחום בגוף).

 

חיידקי המעיים ובלוטת התריס

T4 מומר ל-T3 לא רק בכבד, אלא גם במעיים ומי שעוזרים עם ההמרה הזו הם חיידקי המיקרוביום. מעריכים שכ- 20% מה-T4 של בלוטת התריס הופך ל- T3 במעיים. כדי שהתהליך יקרה יש צורך באוכלוסיית חיידקים מאוזנת, מגוונת ובריאה במערכת העיכול.

קראו הסבר נוסף על המעיים והקשר שלהם לתריס בפרק על השימוטו שכאן בהמשך.

איך תדעו מה מצב בלוטת התריס שלכם?

בבדיקת דם פשוטה יכולה להראות את המצב של הורמוני בלוטת התריס. מבקשים מהרופא ועושים בקופת החולים.

חשוב לבקש לבדוק את הדברים הבאים: TSH, Free T3, Free T4. ולבדוק גם שומנים בדם, מערכת החיסון, ויטמין D, ברזל, קורטיזול והורמוני המין אסטרדיול ופרוגסטרון אצל האישה וטוסטסטרון אצל הגבר. הגוף שלנו הוא מערכת אחת שפועלת ביחסי גומלין ולכן חשוב לבדוק גם פרמטרים נוספים בדם.

איך תדעו מה מצב ההורמונים שלכם?

לכאורה היינו מצפים שבדיקת הדם תוכל לעזור ולתת הסבר להרגשה שלנו. אם תבדקו את ההורמונים שקשורים לתריס (TSH, T4,T3) תקבלו תמונת מצב, אבל יש 2 בעיות:

בעיה ראשונה: כיום מי שמגיע לרופא ומבקש בדיקה לבלוטת התריס בודקים לו רק את הרמה של TSH בבדיקות דם. הפרוטוקול של קופות החולים בארץ (ובעולם) מתיחס לזה כמדד מספיק מהיימן לאבחון בלוטת התריס. במידה ו TSH חורג מהסוגריים של טווח הנורמה, רק אז יבדקו את הT4, T3.

בעיה שניה: יתכן מצב שההורמונים הם בטווח הנורמה, אבל לא מספיקים מבחינה פיזיולוגית כדי שהתפקוד הגופני יהיה תקין. ז”א בבדיקת הדם הכל לכאורה בטווח הנורמה, אבל האיש/האישה לא מרגישים טוב.

איך לפרש נכון את בדיקות הדם

דר’ אלכסנדר ארדיטי  בספרו “רפואת אנטי-איג’ינג” – מסביר שיש מצב של תת-פעילות-סמויה של בלוטת התריס. סמויה, כי בדיקות הדם מראות שההורמונים בטווח הנורמה, ז”א תקינים. הבעיה היא שלמרות שההורמונים בתוך הסוגריים, הם אינם מספיקים פיזיולוגית כדי שנרגיש טוב.

הרוקחת סוזי כהן בספרה “האמת על בלוטת התריס” – גם היא מסבירה שיש מצבים של תנגודת להורמוני התריס. ז”א שהרמה שלהם בדם טובה, אבל התאים לא מגיבים אליהם.

השימוטו – כשהגוף תוקף את הבלוטה

השימוטו היא מחלה אוטואימונית שבה יש לחולה נוגדנים כנגד בלוטת התריס. מצב זה נקרא גם “דלקת כרונית של בלוטת התריס”. בודקים זאת בקופת חולים ע”י הפניה מרופא לבדיקת דם לנוגדני בלוטת התריס. בספר ‘האמת על בלוטת התריס’ סוזי כהן כותבת, שהשימוטו אחראית ל80% מהמקרים של תת פעילות בלוטת התריס.

מעיים דולפים והקשר לדלקת בבלוטת התריס

מצב שנקרא מעיים דולפים עלול ליצור דלקות סמויות בגוף. המעי נעשה חדיר וחלקיקי מזון מיקרוסקופיים דולפים ממנו ונכנסים לזרם הדם. חלקיקים וחלבונים אלה נודדים עם זרם הדם ומתיישבים ברקמות שהם לא אמורים להיות שם.

מערכת החיסון מזהה את החלקיקים הללו כלא שייכים ותוקפת אותם. זה הסבר להתפתחות מחלות אוטואימונית בהן מערכת החיסון תוקפת רקמות בגוף. חלקיקים שדלפו מהמעיים ויתמקמו בבלוטת התריס, מערכת החיסון תתקוף את התריס ותהיה דלקת בבלוטה. חלקיקים שיתמקמו במפרקים, תגרם דלקת פרקים וכו’.

אל תבהלו. אפשר לשנות את המצב. תזונה, ויטמינים ומינרלים בשילוב עם שינוי בסגנון החיים יכולים לעזור. חשוב לקבל איבחון נכון ותוכנית מדוייקת לתמיכה בבלוטת התריס. 

בדיקת חום הגוף

דר’ אלכסנדר ארדיטי מסביר בספרו  (רפואת אנטי איג’ינג/הוצאת פוקוס) שטמפ’ הגוף מעידה בצורה מדוייקת על המצב ההורמונלי של הבלוטה. חום הגוף נקבע ע”י הורמון T3 שהוא ההורמון הפעיל של בלוטת התריס, הוא נכנס לכל התאים בגוף ומשתתף בייצור האנרגיה במיטוכונדריה.

איך תבדקו את חום הגוף שלכם?

דר’ ארדיטי מציע לבדוק את חום הגוף בדרך הבאה: בבוקר עם ההתעוררות, לפני שקמים מהמיטה שמים מד חום בפה ומודדים במשך 3 דקות רצופות. הטמפ צריכה להיות 36.5 מעלות צלזיוס. אם היא נמוכה מ 36.5, אז זה סימן שאין מספיק הורמונים של התריס.

איך אפשר לטפל בבלוטת התריס בצורה טבעית דרך שינוי התפריט והרגלי החיים?

 1. חשוב לדעת מה התלונות שלכם ומה אתם מרגישים בדיוק.
 2. לבדוק בבדיקת דם שעושים בקופת חולים את מצב הורמונים.
 3. לבדוק את טמפ’ הגוף.

תוכנית לשיפור בלוטת התריס

כשיש את כל הנתונים שציינתי אפשר להתחיל לעבוד. תוכנית לתמיכה בבלוטת התריס משלבת תזונה עם תוספי מזון ושינוי הרגלי חיים.

 • תפריט – נבנה עבורכם בהתאמה אישית. זה יעזרו לכם לאכול את המזון המתאים ולהימנע ממזון שפוגע.
 • תוספי מזון – ע”פ בדיקות הדם תקבלו השלמה של ויטמינים כמו D, B, חומצה פולית, פרוביוטיקה ועוד.
 • שינוי הרגלים – פעילות גופנית, שינה ורוגע. אלו נושאים חשובים כדי לקדם את בריאות בלוטת התריס.

5 טיפים מתוך התוכנית לתמיכה בבלוטת התריס:

 1. תזונה: להימנע משמן קנולה – שמזיק לבלוטת התריס.
 2. סלניום, ברזל, אבץ: מינרלים חשובים לתפקוד בלוטת התריס.
 3. ויטמין סי: ויטמין חשוב ביצירת T4 בבלוטת התריס: תותים, קיווי, פרי הדר, לימון
 4. ויטמין די: חשוב לתפקוד הבלוטה. כמוסות ויטמין די + חשיפה מבוקרת ויומיומית לשמש.
 5. פרוביוטיקה: לאכול מזונות שמכילים פרוביוטיקה כמו ירקות מותססים שמכינים בבית או יוגורט ביו.
רוצים לשמוע עוד על התכנית לתמיכה בבלוטת התריס? אתם יכולים לפנות אלי בטלפון 053-3384575 או במייל pazithp@gmail.com, נשוחח ואכוון אתכם איך לשפר את ההורמונים.

 🙄 לחצו כאן ועברו לראות את כל הסימפטומים של תת פעילות בלוטת התריס

 

אין במאמר זה כדי להחליף יעוץ/אבחון/טיפול רפואי. הדברים שכתובים כאן הם דעה שמסתמכת על ספרות, התנסותי אישית ומקצועית כנטורופתית.

תראו בוידאו את ההסבר לגבי איזה בדיקות דם דרושות כדי לאבחון מצב בלוטת התריס
כדי שתחיי בגוף בריא, אנרגטי ושמח חשוב שתכירי את חילוף החומרים שלך.

בפגישות איתי נדבר על העיכול, בלוטת התריס, ההורמונים, סטרס וגם על הטמפ’ של גופך.

המומחיות שלי היא לעבוד ביחד איתך, עם בדיקות הדם והתזונה במטרה להביא את הגוף שלך לאיזון הורמונלי וריפוי מערכת העיכול.

בצעדים קטנים שמותאמים לחיים שלך, את יכולה לבנות בריאות ואנרגיה טובה.

אני עבודת עם נשים וגברים ואשמח לקחת חלק גם בתהליך שלך לחיות בגוף בריא ומלא אנרגיה כדי להגשים בעזרתו את כל החלומות שלך.

רוצים לדבר איתי?

3 תגובות
 1. שרון הגב

  אני בת 45.5, בריאה, צמחונית שהתזונה שלי מבוססת בעיקר על לחם, קוטג, טחינה…
  בשנים האחרונות מרגישה עייפות רבה, נשירת שיער. בשנה האחרונה עליתי 6 ק”ג (אני רזה מאוד כך שלא נראה לעין).
  חום גופי תמיד היה נמוך מאוד – 35.9, 36.0.
  לפני כחודש התחלתי להרגיש עקצוצים שהתחילו בצוואר והתפשטו לכל הגוף. עשיתי MRI מח, הרבה מאוד בדיקות דם והכל תקין (כולל B12), רק ברזל נמוך (65) והמוגלובין 12.1.
  ובלוטת התריס:
  שלוש בדיקות שעשיתי בחודש וחצי האחרונים (לפני שהתחלתי עם האלקטרוסין):
  TSH: 5, 5.77, 5.91
  T4:8.5 ובבדיקה האחרונה 12.4
  T3: 4.6.
  התחלתי לקחת אלקטרוסין 50 מ”ג לפני 3 שבועות.
  העקצוצים נעלמו אחרי 3 ימים אך לפני מספר ימים חזרו שוב אבל הרבה הרבה פחות ממה שהיה בהתחלה.

  האם באמת יש קשר בין העקצוצים לבלוטת התריס?
  ברוב המקומות הסמפטום הזה לא מופיע.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן