תמרים בריאים או לא?

אבל בשביל להרזות, תמרים זה בסדר… נכון? כשאני מדברת על תזונה להרזיה תמיד שואלים אותי על התמרים. אז בואו נעשה סדר. תמרים הם טבעיים וגם אני גם חשבתי שיש בהם יותר תועלת מאשר נזק… אבל זה לא תמיד נכון. אל דאגה, מי שרוצה להמשיך לאכול תמרים, יוכל לעשות את זה עם הטיפ שיש כאן לקראת סוף הכתבה.

בואו נתחיל מזה שגם סוכר לבן הוא טבעי, המקור שלו הוא מצמח שנקרא קנה סוכר. הוא עובר עיבוד והופך לחומר הקריסטלי שכולנו מכירים, הסוכר הלבן.

מה הבעיה עם סוכר? בסוכר יש קלוריות, אבל לא בגלל זה הוא רע לגוף שלנו. קחו לדוגמא את האגוזים והשקדים גם בהם יש קלוריות, אפילו הרבה קלוריות, אבל הם דווקא תורמים לירידה במשקל. תיכף תבינו איך ולמה.

הסוכר שבתמרים הופך בגוף לגלוקוז שמעלה את הסוכר בדם, כתוצאה מכך עולה הורמון האינסולין שהתפקיד שלו לפנות את הגלוקוז מהדם ולהכניס אותו אל תוך התאים, שם הגלוקוז הופך לאנרגיה, לחום ומזיז אנזימים ויוצר חיים בתוך התא.

איך פועל הורמון האינסולין? הורמון האינסולין מיוצר בלבלב, מופרש אל זרם הדם ופועל על כל תא בגוף שלנו אפילו עד לתאים הכי קטנים שבנימי הדם. האינסולין חיוני לחיים שלנו והגוף פועל מצד אחד כדי לייצר אותו ומצד שני, להפחית אותו כשכמות הסוכרים בדם פוחתת.

מה קורה לאינסולין כאשר אנחנו אוכלים? כאשר אנחנו אוכלים ומערכת העיכול מפרקת את חומרי המזון ליחידות הקטנות ביותר : סוכרים שומנים, חומצות אמינו וכו. הסוכרים (שהם פחמימות) גורמות לעלייה של גלוקוז בדם והמוח שמקבל על כך איתות שולח פקודה לייצר אינסולין כדי להכניס את “משלוח הסוגר” לתאים כדי לייצר אנרגיה (חום, פעילות אנזימטית וכו’). 

מה גילו פתאום על הפחמימות?  חוקרים באוניברסיטת טורונטו בקנדה בשנות 1981 חשבו על נושא הפחמימות והמציאו מדד חדש שיראה איך המאכלים השונים משפיעים בתוך הגוף על הגלוקוז בדם. קוראים למדד הזה “אינדקס גליקמי”.

מהו האינדקס הגליקמי? בשנת 1981 פרופ’ דיוויד ג’נקינס ועמיתיו החליטו לבדוק איך מזונות שונים משפיעים על רמת הסוכר בדם כשאוכלים אותם. כך נולד האינדקס הגליקמי של המזונות הנפוצים בעולם. האינדקס הגליקמי נע בטווח שבין 100-0. לדוגמא: האינדקס הגליקמי של גלוקוז הוא 100 והאינדקס הגליקמי של ברוקולי הוא 0. ז”א הברוקולי לא יעלה את הסוכר בדם.

מה מהפכני באינדקס הגליקמי? הרעיון שמזונות עשירים בפחמימות נבדלים זה מזה בהשפעה שלהם על רמות הגלוקוז בדם לאחר אכילתם היה חדש, כי עד אז בדקו את הקלוריות בלבד. המדד הקלורי מודד כמה אנרגיה צריך כדי לשרוף גרם אחד של חומר ומכאן עושים את החישוב. האינדקס הגליקמי הוא מהפכני כי הוא מסתכל על איך האוכל מתנהג בתוך הגוף ולא רק בחוץ.   האינדקס הגליקמי של סוכר לבן הוא 67. האינדקס הגליקמי של דבש הוא 87 והאינדקס הגליקמי של תמר הוא 103.

חשוב להבין שהאינדקס הגליקמי בודק את עליית הגלוקוז בדם וזה השלב הראשון בשרשרת תהליכים שהתוצאה שלהם היא השמנה. או במילים אחרות: מזון בעל אינדקס גליקמי גבוה עלול לגרום בסופו של דבר להשמנה.

אינדקס גליקמי של מספר מזונות

גלוקוז 100
סוכר לבן 67
סוכר קוקוס 35
דבש 87
תמרים 103
תפוח אדמה מבושל 100+
בטטה 55
תמרים 103
ברוקולי 0
אגוזים 0

איך האינדקס הגליקמי יכול לעזור לכם ביומיום? לאינדקס הגליקמי מחולק ל 3: אינדקס נמוך ערכים של 10-40, בינוני 40-70 וגבוה 70-100. כדי לשמור על רמות סוכר תקינות בדם מומלץ לאכול מזונות שהאינדקס שלהם הוא עד 55 מקסימום.

איך האינדקס הגליקמי קשור להשמנה? כאשר אוכלים מזון בעל אינדקס גליקמי נמוך עד בינוני רמות הסוכר ישארו מאוזנות בדם ולא תהיה קפיצה דרמטית בסוכר. יש מחקרים שמראים קשר בין צריכת מזון בעל אינדקס גליקמי גבוה לבין השמנה, סוכרת ומחלות מטבוליות נוספות.

מה יאט את עליית הסוכר בדם? אם אתם אוכלים מזון בעל אינדקס גליקמי גבוה ורוצים למתן להוריד קצת את האינדקס, ניתן לאכול מזונות שמכילים שומן בריכוז גבוה, סיבי תזונה וגם חומץ תפוחים אורגני יגרמו לאינדקס הגליקמי להיות ידידותי יותר. לדוגמא: תמר קטן עם 2 חלקים של אגוז מלך יעשו עבודה טובה. גם פריכית אורז, שיש לה אינדקס גליקמי גבוה מאוד – יעזור מאוד אם תמרחו על הפריכית אבוקדו או ממרח קאשיו ואחרים.

מה האינדקס הגליקמי של תמרים? תמרים עשירים מאוד בסוכר, הטעם שלהם מתוק מאוד וכולנו אוהבים אותם בזכות זה. הסוכר של התמרים כאשר הוא נכנס לדם הוא מעלה את האינדקס הגליקמי ל 103, יותר מגלוקוז טהור.

מה הסכנה האמיתית כאשר רמות הסוכר עולות גבוה בדם? כאשר הסוכר עולה גבוה בדם, הגוף משחרר גם הרבה אינסולין שזה ההורמון שגורם לרעב ולהשמנה כי הוא שולח את כל האנרגיה מהמזון ישירות אל מאגרי השומן. סכנה נוספת היא תופעה שנקראת “תנגודת לאינסולין” או בשמה הנוסף עמידות לאינסולין: במצב זה, תאי הגוף נעשים אדישים להורמון האינסולין ולא מגיבים אליו כמו בעבר. התוצאה היא שהסוכר מזרם הדם לא עובר לתאים כמו שהוא אמור היה לעבור ואז התאים לא מתפקדים טוב. תנגודת לאינסולין היא תהליך שעלול להוביל אחרי שנים למחלת הסוכרת מסוג 2.

איך זה קשור לתמרים? התמרים עתירי סוכר, הם מעלים את האינדקס הגליקמי לערכים גבוהים מאוד. תוסיפי לכך את העובדה שאנשים רבים רואים בתמרים מאכל טבעי ובריא כך שמי שאוכל מספר תמרים בכל יום וחושב שזה בריא, עלול למצוא את עצמו מפתח חלילה תנגודת לאינסולין והתוצאה עלולה להיות סוכרת סוג 2.

חיידקי המעיים ותמרים? אוכלוסיית האוגניזמים במעיים, נקראת מיקרוביום (כוללת חיידקים, וירוסים, פטריות ועוד) והיא מחולקת בגדול ל-2 קבוצות. חיידקים זוללי סוכר ופחמימות (מייצרים בגוף דלקות) לעומתם, החיידקים החיוביים, שאוכלים סיבים כמו הסיבים שיש בירקות ועלים ירוקים. אכילה יומיומית של מספר תמרים, עלולה לגרום לחיידקי העיכול שלכם. 

שגשוג ייתר של אוכלוסיית חיידקים אחת על חשבון השניה עלולה להחליש את מערכת החיסון, שגשוג ייתר של קנדידה, ואז לגרום לגזים, נפיחות בבטן ואף השמנה.

אז המסקנה היא שתמרים הם אומנם טבעיים, אבל האינדקס הגליקמי שלהם גבוה מאוד. יש בתמר סוכר, שבתוך הגוף פועל כמו כל סוכר אחר וגורם לעליה של סוכר בדם ועליה של אינסולין. כך בסופו של תהליך הדבר עלול גם לגרום להשמנה.

רוצים לשמוע עוד על סדנת ההרזיה החדשה שלי? לחצו כאן לסדנה בנושא הרזיה ושריפת שומן

 

10 השאלות שיגלו מה מצב מערכת העיכול שלך – ללחוץ כאן – 

צפו בסרטון “מה הכי חשוב בתזונה שלנו”

 

כדי שתחיי בגוף בריא, אנרגטי ושמח חשוב שתכירי את חילוף החומרים שלך.

בפגישות איתי נדבר על העיכול, בלוטת התריס, ההורמונים, סטרס וגם על הטמפ’ של גופך.

המומחיות שלי היא לעבוד ביחד איתך, עם בדיקות הדם והתזונה במטרה להביא את הגוף שלך לאיזון הורמונלי וריפוי מערכת העיכול.

בצעדים קטנים שמותאמים לחיים שלך, את יכולה לבנות בריאות ואנרגיה טובה.

אני עבודת עם נשים וגברים ואשמח לקחת חלק גם בתהליך שלך לחיות בגוף בריא ומלא אנרגיה כדי להגשים בעזרתו את כל החלומות שלך.

רוצים לדבר איתי?

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן