איך סטרס קשור לתזונה?

בזמן ההפסקה של אחת הסדנאות שהעברתי, פנתה אלי חנה, אישה מקסימה, בת 50 ואמרה שהיא לא מעכלת בכלל קיטניות. באותה הסדנה הכנתי כיבוד שכלל כל מני מאכלים עשויים מגרגרי חומוס, עדשים ירוקות ושעועית. חנה שאלה מה היא יכולה לאכול במקום קטניות?

שולחן בסדנה עם מאכלים מקטניות, דגנים והרבה ירקות

למה זה טוב לאכול קטניות?

בתזונה שאני דוגלת בה לקטניות יש מקום חשוב, כי הם מקור לחלבון צמחי, סיבי תזונה ומינרלים. לקטניות יש השפעה טובה על חיידקי המעיים ועל איזון ההורמונים בגוף.

שאלתי את חנה האם היא בסטרס? וואו, איך את יודעת שאני בסטרס? אני מנהלת בית ספר וזו התמודדות יומיומית עם תלמידים, הורים וצוות. הרבה משימות, הרבה בעיות ואני כל הזמן בסטרס. זו היתה התשובה של חנה.

חנה, האם סבלת פעם מהליקובקטר פילורי?

וואו, איך את יודעת? היה לי את זה וקבלתי אנטיביוטיקה תקופה דיי ארוכה ולפעמים זה חוזר…

הסברתי לחנה שאני לא מנחשת את העבר ואין לי יכולות על חושיות. אני רק מכירה הייטב כיצד פועלת מערכת העיכול וכיצד סטרס משפיע עליה.

מה השתבש?

כאשר חנה אומרת שהיא "לא מעכלת" קטניות  זה מדליק נורה אדומה, כי קטניות הן מזון טבעי, שהגוף יודע לפרק אותו ולהפיק ממנו חלבונים, סיבים, מינרלים ועוד. אם חנה לא מעכלת קטניות ברמה כזו חמורה, זה אומר שכנראה אין לה מספיק חומצת קיבה HCL שתפרק את הקטניות.

סלט עם עדשים שחורות מונטבות – קטניה חשובה להזנה יומיומית בריאה לגוף

מהי חומצת הקיבה?

חומצת קיבה HCL  היא חומר חומצתי חזק שתאי הקיבה מיצרים כדי לפרק את המזון, לנטרל חיידקים וירוסים ושאר מזיקים שעלולים להיכנס לגוף עם המזון והמשקה.

מה הסיבה שהגוף מפסיק לייצר חומצת קיבה?

הסיבה שהגוף מפסיק או מקטין את ייצור חומצת הקיבה היא סטרס.  המוח מקבל איתות שעכשיו יש מצב "מסכן חיים" ונכנס למצב הישרדות – מנגנון הסטרס מופעל (קוראים לו מערכת העצבים הסימפטטית) והתוצאה היא שהפרשת חומצת הקיבה פוחתת בצורה משמעותית מאוד.

הסטרס מאט את מערכת העיכול עד לכדי עצירה!

מהו מנגנון הסטרס?

מנגנון הסטרס מאוד מתוחכם והמטרה שלו היא הצלת החיים עכשיו!

בזמן סטרס נכנסת לפעולה מערכת העצבים הסימפטטית שמייצרת הורמוני סטרס שגורמים למספר רב של תהליכים, מנגנון זה ידוע גם בכינוי שלו "הילחם, קפא או ברח".

בעבר האדם חי בטבע, נתקל במצבים מסכני חיים והאבולוציה יצרה את מנגנון "הילחם, קפא או ברח". לדוגמא אם האדם היה נתקל בממוטה הוא היה מגיב בבריחה, קפיאה במקום או לחימה כדי להציל את חייו. (קפיאה כדי להעמיד פני מת ואז הממוטה היתה הולכת מחוסר עניין).

במצב סטרס הגוף מתוכנת לפעול כדי להציל את החיים ועיקר המיקוד הוא במנגנוני לחימה ז"א הזרמת דם אל השרירים הגדולים וכשזה קורה, אז פעולת העיכול נעצרת. (יש סט שלם של תגובות פיזיולוגיות במצב סטרס כאן אני מתמקדת בנושא העיכול).

(הסטרס בחיים המודרניים הוא ארוך ושוחק את הגוף – חשוב ללמוד כיצד למתן את המנגנון)

סטרס טוב או רע?

סטרס הוא מנגנון מציל חיים. מערכת העצבים הסימפטטית היא גאון בהצלת חיים ומעולה לטווח קצר. האתגר הוא שכיום אנחנו לא חיים בסוואנה ואין ממוטות שמאיימות עלינו, אבל יש הרבה גורמים אחרים לסטרס מתמשך ויומיומי שלאורך זמן שוחק את הגוף.  (משכנתא, מצב כלכלי, מערכות יחסים, משפחה, גירושים, אובדן, משבר, מצב בריאותי, מעבר דירה, עבודה, גידול ילדים ועוד)

למה בזמן סטרס הקיבה מייצרת פחות חומצת קיבה?

(איך האוכל יכול להקל על הסטרס בגוף?)

התשובה היא שכך המערכת מתוכננת. בזמן סכנה (סטרס) הגוף מגייס את כל הכוחות שלו כדי לשרוד ועיכול הוא לא פעולה שחשובה כדי להציל את החיים בזמן סכנה מיידית. פעולת העיכול נדחת למצב של רוגע שאז מערכת העצבים הפרה-סימפטטית נכנסת לפעולה.

מה מרגישים כאשר יש פחות חומצת קיבה?

  • כאשר חומצת הקיבה מעטה מידיי אפשר להרגיש עייפות אחרי האוכל – כי העיכול הוא חלקי.
  • חיידק ההליקובקטר פילורי, שממוקם על פתח הקיבה מתרבה כי אין חומצת קיבה שתקטול אותו ואז מרגישים כאבים בקיבה וצרבות.
  • נפיחות וגזים בבטן יכולים להיות קשורים לנושא הזה.
  • צרבות – בגלל חיידק ההליקובקטר שמתגבר בהעדר החומצה שתפרק אותו.

האם הגוף ופעל נגד עצמו?

כשחנה אמרה שהגוף שלה לא מעכל קטניות, נדלקה אצלי נורה אדומה שאומרת שמשהו בתהליך העיכול של חנה נפגע. ואני יודעת שהעיכול נעצר כאשר מערכת העצבים הסימפטטית עובדת ולכן חשבתי בכיוון של סטרס כי אחד הדברים הראשונים שנפגעים במצב הזה זו הפרשת חומצת הקיבה HCL. לכן שאלתי את חנה אם היא בסטרס.

(להכיר את המערכת הפרה-סימפטטית ולגרום לה לקחת חלק פעיל יותר בחיים שלך)

הליקובקטר פילורי וסטרס?

כאשר אין הפרשה של חומצת קיבה (שקוטלת חיידקים ווירוסים בקיבה) אז החיידק הליקובקטר פילורי חוגג ומתרבה שם – לכן שאלתי את חנה אם היא סבלה ממנו.

איך מטפלים במצב הזה?

כדי לטפל במצב של עיכול לקוי כתוצאה מסטרס אז האסטרטגיה היא כזו:

  1. ניהול הסטרס – יש שיטות ופעולות קטנות לגרום למערכת העצבים הסימפטטית להוריד הילוך, זו המערכת שנכנסת לפעולה בזמן סטרס. לדוגמא: נשימה עמוקה ואיטית דרך האף. מסג', מדיטציה, מיינדפולנס, להיות בטבע, לתרגל שיטות לשינוי חשיבה, שינה ועוד.
  2. לטפל בנושא העיכול: אפשר לעורר את ייצור חומצת הקיבה ע"י שתיה של מיץ לימון לפני הארוחות, ללעוס חתיכה של ג'ינג'ר טרי, להימנע משתיה בזמן הארוחה, לעיסה ארוכה של המזון ועוד. אפשר גם לקחת כמוסה של אנזימי עיכול ופרוביוטיקה שיעזרו בעיכול.
  3. המלצתי לחנה לנסות מצד אחד לנהל יותר טוב את הסטרס בחייה ומצד שני להתמקד בשיפור התזונה והעיכול. ככה היא תרגיש יותר אנרגיה, הגוף שלה יקבל הזנה טובה יותר, מצב הרוח שלה ישתפר ויש סיכוי שהיא תוכל לעכל יותר טוב את הקטניות.

חנה לקחה את ההסבר לתשומת ליבה ואני בטוחה שהיא תעשה שינוי כדי לחיות בגוף שהיא רוצה וראויה.

(שינה עמוקה ורצופה חשובה מאוד ליומיום בריא)

עוד מילה על קטניות

(גרגרי החומוס – סופר פוד חשוב עתיר חלבון – להשרות הייטב ולבשל)
(שעועית לבנה גדולה – טעימה במיוחד ליומיום בריא)

עוד מילה על קטניות – כדי שחומרי המזון החשובים שיש בקטניות יתעכלו טוב בגוף שלנו, חשוב לטפל בהם נכון, זאת אומרת להשרות את הקטניות לכמה שעות ולהנביט כך העיכול שלהם יעיל יותר.

 

כתיבת תגובה