הגילויים החדשים במערכת העיכול

זה לא סוד שבעיה כמו עצירות קשורה לעיכול, אבל האם ידעתם שעייפות, כאבי מחזור או בעיות עור גם קשורים לעיכול?

מהמזון אנחנו מקבלים אנרגיה וחומרי גלם, באמצעותם הגוף בונה את עצמו. איזה איברים הגוף יבנה מחומרי גלם לא טובים כמו שומנים מתועשים או עודף פחמימות? 

עובדות חשובות על תהליך העיכול

 • מערכת העיכול אחראית על פירוק וספיגת המזון.
 • תהליך העיכול מתחיל בפה.
 • השיניים טוחנות ושוברות את המזון לחלקים קטנים.
 • הרוק מכיל אנזימים שפועלים לפירוק כימי של המזון.
 • הקיבה מרכזת את המזון שנאכל, פועלת עליו באמצעות חומצה חזקה שהיא מפרישה.
 • הקיבה גם מפרישה הורמונים שמעוררים את תחושת השובע/רעב.
 • הלבלב מפריש אנזימי עיכול שמגיעים למעי הדק ועוזרים בפירוק הכימי של המזון.
 • הורמון האינסולין מופרש מהלבלב לדם ודואג להכניס את הגלוקוז (סוכר) לתאים.
 • במעי הדק מתרחשת הספיגה של חלקקי המזון המפורק מהם הגוף בונה את עצמו.
 • אל המעי הגס מגיעות שאריות המזון שלא התעכלו.
 • במעי הגס יש אוכלוסיית חיידקים פרוביוטים שפועלים על שאריות המזון ומפיקים מהם אנרגיה נוספת.

 למה חשוב להבין איך תהליך העיכול קורה?

היפוקרטס, אבי הרפואה, אמר שכל המחלות מקורן במעיים. הכרות עם העקרונות הבסיסיים של העיכול תעזור לכם לשפר את הבריאות. בכל גיל ניתן לשפר את פעילות העיכול. לדוגמא: אם תקדישו 5 שניות לעיסה נוספות לכל ביס תשפרו דרמטית את ספיגת המזון מהמעיים אל הדם שלכם.

אתגר התזונה שלנו

 • כ-50% מאוכלוסיית העולם המערבי מתמודדת עם השמנה (גם בישראל)

 • בישראל כל ילד 5 שעולה לכיתה א מתמודד עם השמנה
 • מגיפה של מחלת סוכרת
 • מחלות רבות שקשורות לרגישויות למזון
 • מחלות דלקתיות במעיים באנשים צעירים
 • עצירות – תופעה נפוצה בכל האוכלוסיה בארץ

מערכת העיכול זה לא לאס-וגאס

אומרים שמה שקורה בלאס-וגאס נשאר בלאס וגאס ולא יוצא החוצה. מה שקורה במערכת העיכול, לא נשאר רק במערכת העיכול. כשמדברים על מערכת העיכול, מייד חושבים על בעיות שקשורות ישירות בבטן. אבל שימו לב, מערכת העיכול, בעיקר מצב המעיים עלולים להיות הגורם למחלות אוטואימוניות כמו השימוטו, טרשת נפוצה, דלקות פרקים ועוד.

מעיים דולפים גורמים לדלקות בכל הגוף

בנטורופתיה רואים את המעיים כשורש הבעיה במחלות אוטואימוניות.  במצב בריא, המעי מאפשר מעבר בררני מאוד של חומרים. רק חלקקי מזון שעברו עיכול מלא והתפרקו ליחידות הקטנות ביותר יכולים לעבור לדם. מערכות התיקון והבקרה מזהות את החלקקים הללו ויודעות להשתמש בהם לאנרגיה ולבניית הגוף. 

הבעיה היא שבגלל כל מני סיבות המעי נעשה חדיר. נוצרים בו חורים קטנים, דרכם נכנסים אל הדם חלקי מזון וחלבונים שלא עברו פירוק מלא.

חלקיקי מזון אלה דולפים מהמעי, נכנסים אל זרם הדם ומתיישבים ברקמות שהם לא אמורים להמצא בהן. מערכת החיסון מזהה את החלקקים הללו כזרים ותוקפת אותם. מעיים דולפים עלולים להיות הסיבה לדלקות סמויות ולגרום לשיבוש הורמונלי בגוף.

מה עלול לגרום למעי דולף?

 • תרופות
 • תזונה לא בריאה
 • חוסר איזון באוכלוסיית חיידקי המעיים (מיקרוביום) 
 • סטרס ולחץ
 • חומרים כימיים שנכנסים לגוף מהתזונה או מהסביבה

דר’ אלסיו פסאנו צליאק ואוטיזם

מעי דולף זה מצב שגילו בשנים האחרונות ואחד החוקרים המובילים בתחום הוא דר’ אלסיו פסאנו. דר’ פסאנו רופא ילדים, חוקר את מחלת הצליאק בארה”ב. הוא פיתח תיאוריה מבוססת שאומרת שפגיעה בחלבון הזינולין, שמצמיד את תאי המעי אחד לשני, גורמת למעבר חלקקי מזון גדולים מידיי לזרם הדם. דר’ פאסנו חושב שפגיעה בחלבון הזינולין גורמת למעי לדלוף וכשהמעי דולף חלבון הגלוטן מצליח לעבור ולהגיע לזרם הדם. הגלוטן גורם למערכת החיסון להתקיף אותו וכך נוצרת מחלת הצליאק. לא רק צליאק קשור למעי דולף, גם אלרגיות אחרות למזון, מחלות אוטואימוניות ונוירולוגיות.

השקף מדגים איך נראה מעי דולף שמאפשר מעבר של חלקקי מזון גדולים מידיי

מעי דולף והקשר שלו למוח

דר’ פסאנו חושב שחלקקי המזון שעוברים דרך המעי הדולף מצליחים לחדור גם את שכבת מחסום המוח (BBB). תפקיד מחסום המוח הוא לאפשר מעבר בררני של חומרים. דר’ פסאנו חושד שיש קשר בין מעי דולף לבין מחסום מוח דולף וזה יכול להסביר בעיות נוירולוגיות שונות וגם אוטיזם.

מחלות אוטואימוניות ומעי דולף

חלקיקי מזון דלפו מהמעי לדם ושקעו ברקמה מסויימת. מערכת החיסון מזהה אותם כאיום ותוקפת ביצירת דלקת. אם החלקיקים שדלפו מהמעיים ישקעו בבלוטת התריס, תהיה דלקת בבלוטת התריס (מחלת השימוטו) ונמצא בדם נוגדנים לבלוטת התריס (ראו הסבר על בלוטת התריס). אם החלקיקים הללו יתמקמו במפרקים, תהיה דלקת פרקים וכו’. מחלה אוטואימונית זה מצב בו הגוף תוקף איבר עצמי שלו ומעי דולף חשוד כשורש הבעיה.

המיקרוביום

אי אפשר לדבר על מערכת העיכול בלי להזכיר את חיידקי המעיים, המיקרוביום.

מחקרים חדשים יודעים להצביע היום על גורם מופלא שמוסתר מעינינו ושמשפיע על חילוף החומרים ובריאות הגוף כולו. מדובר ביצירים חיים, אבל הם כל כך זעירים וקטנים שרק עם מיקרוסקופ ניתן להבחין בהם. אל תתנו לגודל שלהם לבלבל אתכם ולחשוב שאולי הם לא חשובים, כי הנתונים מפתיעים ביותר.

תגידו שלום לטריליוני החברים שלכם

למעשה, על כל הגוף יש לנו חיידקים שמקיימים פעילות גומלין עם הגוף כולו, אנחנו חיים איתם בשלום והם עוזרים לנו לחיות. הם נקראים מיקרוביוטה או מיקרוביום microbiome . ריכוז החיידקים הגדול ביותר מכל אזורי הגוף, נמצא במעיים, שם קיימים למעלה מ -1,000 מינים שונים של חיידקים. לפי דר’ ג’וליה אנדרס, מחברת הספר המדהים “תחושת בטן” : 95% מהחיידקים שבעולם הם חיידקים ידידותיים לאדם והם חשובים לבריאות תקינה.

החיידקים ורירית המעיים

אריקה וג’סטין סוננברג הם זוג חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד. הם שינו את התזונה שלהם בעקבות הדברים המרתקים שגילו על חיידקי המיקרוביום. הם גילו שחיידקי המעיים שחיים במעי הגס, ניזונים מסיבי המזון שהגוף שלנו לא יכול לעכל. במערכת העיכול אין לנו אינזימים לפרק את הסיבים שאנחנו אוכלים מירקות, פירות, קטניות ודגנים מלאים.

בשקופית שכאן רואים את הזוג סוננברג עם הספר שכתבו. בשקופית תמונה שצולמה במעבדה שלהם בה רואים בגדלה מיקרוסקופית את רירית המעי, תאי המעי והחיידקים. 

האבולוציה החכמה

אמא טבע גרמה לזה שחיידקים במעיים ישתמשו בסיבים (שהאדם לא יכול לעכל), יפיקו מהם אנרגיה עבור עצמם ועל הדרך ייצרו חומרים שחיוניים לבריאות שלנו: ויטמינים מסוימים, חומצות שומן קצרות שרשרת (חשק”ש) ועוד. המחקרים מראים שכדי שהבריאות שלנו תהיה במייטבה, מערכת העיכול זקוקה לכמות סיבים גדולה מזו שאנו אוכלים היום.

אין סיבים. יש בעיה

הבעיה היא שבתזונה המודרנית אנחנו אוכלים קמח לבן, אורז לבן והרבה מוצרי מזון אחרים שאין בהם סיבים בכלל. כשאין לחיידקים סיבים במעיים, אז הם אוכלים את רירית המעי, שעשירה בסוכרים. רירית המעי היא שכבת הגנה בין תאי המעי עצמם לבין תכולת המעי שכוללת שאריות מזון וחיידקי עיכול. כשהחיידקים אוכלים את רירית המעי, מערכת החיסון מגיבה ויוצרת שם דלקת. אז נראה תופעות כמו מעי רגיז, לדקות מעיים, קרון ועוד.

כמה סיבים צריך כדי לגדל אוכלוסיית מיקרוביום בריאה?

ג’סטין סוננברג אומר: “עם הזמן אנחנו מאבדים חברים יקרי ערך בקהילה שלנו”. הוא סבור שיש קשר העובדה שבתזונה המודרנית אנחנו אוכלים פחות סיבים ממה שדרוש למערכת העיכול ולחיידקים שלה. סוגים רבים של חיידקים נעלמים עם הזמן וגם נוצרת פגיעה ברירית המעי. כיום בודקים את כמות הסיבים שאנשים אוכלים בחברות מסורתיות באפריקה, אוסטרליה ודרום אמריקה. ההערכה היא ששם אוכלים בממוצע 100 גרם סיבים ביום. בעולם המערבי המודרני אנשים אוכלים בממוצע 15 גרם סיבים. ההמלצה של ארגוני הבריאות בכל העולם זה לצרוך בין 35-48 גרם סיבים ליום. מודדים את זה לפי משקל האדם.

שיבוש בחיידקי המעיים

מה משבש את חיידקי המעיים?

 • מחסור בסיבים
 • עודף פחמימות
 • סוכר מכל סוג כולל “סוכר בריא” כמו סילאן, דבש וכו’
 • מתחלבים
 • ממתיק מלאכותי
 • תרופות ואנטיביוטיקה

היכן יש סיבים בתזונה שלנו?

ירקות, פירות, דגנים מלאים (אורז מלא, כוסמת, קינואה) וקטניות (שעועית, עדשים וכו’).

סיבים פרוביוטים

בחנויות הטבע ובבתי המרקחת יש סיבים פרוביוטיים שאפשר לשתות אותם במים. זו תוספת טובה של סיבים שמועילים מאוד לבריאות. תוספת זו עוזרת לטפל ולמנוע עצירות, לניקוי המעיים מעודפי הורמונים ולטיפוח אוכלוסיית חיידקים גדולה ומגוונת.

רוצים לטפל במערכת העיכול שלהם? אתם יכולים לפנות אלי בטלפון 053-3384575 או במייל PAZITHP@GMAIL.COM, נשוחח ואכוון אתכם איך לשפר את מערכת העיכול שלכם.

אין במאמר זה כדי להחליף יעוץ/אבחון/טיפול רפואי. הדברים שכתובים כאן הם דעה שמסתמכת על ספרות, התנסותי אישית ומקצועית כנטורופתית.

 

כדי שתחיי בגוף בריא, אנרגטי ושמח חשוב שתכירי את חילוף החומרים שלך.

בפגישות איתי נדבר על העיכול, בלוטת התריס, ההורמונים, סטרס וגם על הטמפ’ של גופך.

המומחיות שלי היא לעבוד ביחד איתך, עם בדיקות הדם והתזונה במטרה להביא את הגוף שלך לאיזון הורמונלי וריפוי מערכת העיכול.

בצעדים קטנים שמותאמים לחיים שלך, את יכולה לבנות בריאות ואנרגיה טובה.

אני עבודת עם נשים וגברים ואשמח לקחת חלק גם בתהליך שלך לחיות בגוף בריא ומלא אנרגיה כדי להגשים בעזרתו את כל החלומות שלך.

רוצים לדבר איתי?

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן