למה לאכול פחות גלוטן?

למה להמעיט בגלוטן? הרבה אנשים שואלים אותי את השאלה הזו ואני רוצה לשתף גם אתכם. זו לא רק אופנה חולפת לאכול 'נטול גלוטן'. זה כאן כדי להישאר ואנשים שנמנעים מגלוטן עושים את זה כי הם מרגישים את ההבדל באנרגיה, באיכות השינה, במשקל, בגודש בגוף ובבטן וגם במצב הרוח.
 
אני לא מדברת על לאכול 'מוצרים נטולי גלוטן' שעשויים מקמחים שהם תערובות של פחמימות ריקות כמו: קמח תירס, תפוח אדמה בשילוב עם מייצבים ומתחלבים. אני מדברת על תזונה אמיתית שהיא נטולת גלוטן או מופחתת גלוטן.
 
זה אומר שאוכלים דגנים שאין בהם גלוטן מעצם היותם כמו: כוסמת חומה/ירוקה, דוחן, קינואה, טף ואורז.
 
זה אומר שאוכלים פחמימות שאין בהם גלוטן מעצם היותם: תירס, תפוח-אדמה, בטטה
 
קטניות שאין בהם גלוטן: שעועיות שונות, עדשים מגוונים (יש עשרות סוגים שונים בשווקים בישראל)
 
תזונה נטולת גלוטן (או מופחתת גלוטן) ככל הנראה עוזרת לירידה במשקל, בעיות שינה, נפיחות בבטן, עייפות, בעיות עור ועוד.
יש מה לאכול: עדשים, שעועיות, אגוזים, שקדים ועוד
המחקרים מדברים היום על 'רגישות שהיא לא צליאקית לגלוטן' וגם על 'רגישות סמויה לגלוטן' – ז"א שהאדם לא יכול לעשות בדיקה ולראות אם הוא או היא רגישים לגלוטן אלא רק לנסות על עצמם להוריד את הכמויות של הגלוטן שאוכלים ולהרגיש אם יש שינוי לטובה.
 
כיום אין בדיקה לרגישות סמויה לגלוטן. קיימות בדיקות לאיבחון צליאק שהיא רגישות חמורה לחלבון הגלוטן.
 
גלוטן יש בכל המוצרים שעשויים מחיטה, כוסמין או שעורה – זה אומר פסטות, מאפים, בצקים וכו'.
 
כאשר אני מדריכה אנשים לתפריט שיהיה בריא יותר עבורם אני ממליצה על 'תזונה אמיתית' עם מעט קמחים, יותר דגנים וקטניות, ירקות, אגוזים, שקדים ופירות ומכך יוצא שאוכלים גם פחות גלוטן ומוצרים מכילים גלוטן.
 
אולי זה מקור השינוי לטובה בהשפעה, בהרגשה ובתוצאות שחווים על המשקל, העייפות ומצב הרוח.
לתזונה שלך השפעה מיידית על האנרגיה ועל מצב הרוח
מי שאוכל 'רגיל' ישים לב שבסיכום שבועי נכנס הרבה גלוטן למערכת העיכול שלו: לחם, פסטה, מאפה וכו'. כנראה שזה מעמיס מאוד על חיידקי מערכת העיכול, על האינסולין ועל הסוכר בדם.
 
אין ספק שצריך עוד הרבה מחקרים בנושא, עם זאת כל אחד יכול לנסות על עצמו ולבדוק אם הוא או היא מרגישים יותר טוב כאשר ממעיטים בגלוטן ובמוצרים שמכילים את החלבון הזה.
 
אפשר לעשות יום/יומיים בשבוע שלא אוכלים גלוטן ולבדוק את ההשפעה ואפשר גם שבוע שלם ואם מרגישים יותר עיריניים, שינה משתפרת, מצב רוח משתפר, המשקל זז בכיוון שרוצים, אז יש מצב שהעומס של הגלוטן בתזונה מפריע לחילוף החומרים שלכם.
 
יש הרבה מה לאכול כשנמנעים מגלוטן. אם מישהו מהקוראים אוכל מופחת/נטול גלוטן ויכול לשתף בחוויה שלו, זה יכול לתרום לאנשים שקוראים ומתעניינים בנושא.
 
תודה שקראתם
פזית

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. רימונה

    יש כיום בדיקות לרגישות לגלוטן שאינה צליאק, אבל לא בקופות החולים.

    1. פזית פרטוש

      היי רימונה, אני אשמח לדעת על בדיקה שמאתרת רגישות סמויה לגלוטן.

כתיבת תגובה