למה כל הדיאטות לא עובדות?

אם עליתן במשקל בתקופה האחרונה, אז אתן בטח מוצאות את עצמכן חושבות: "וואו, אני לא מספיק ממושמעת, אני לא מספיק בשליטה עצמית, אכלתי יותר מידיי בסופ"ש או בחגים… אז זהו, שזה לא מדויק! אני רוצה להציע לכן דרך שונה לראות את הדברים, דרך שתבהיר לכן שהעלייה במשקל היא שונה ממה שרוצים שתחשבו. הקדישו 4 דקות לקרוא את הפוסט הזה, כי יש כאן חשיבה שונה וחדשנית על עליה במשקל.

קחו לדוגמא את הרכב שלנו, כשבלוח הבקרה נדלקת לנו פתאום נורה אדומה, זה ברור שהמערכת מתריעה על בעיה במערכת מסוימת ויש צורך לזהות אם זה ממערכת הבלמים, הגיר או החשמל.

מנורה אדומה בלוח הבקרה מתריעה שיש בעיה שאם לא נטפל בה, אז הרכב יתחיל לצבור קלקולים ומערכות נוספות ברכב עלולות להיפגע, עד שהוא יתקע בסופו של דבר. אנחנו בוודאי לא נשבור את מנורת השמן שנדלקה ונראה בזה את הפתרון לבעיה, נכון?

בגוף שלנו, כמו ברכב, גם יש 'מנורות אדומות' שנדלקות. עליה במשקל היא 'מנורה האדומה' שנדלקת כדי להתריע, שמשהו פנימי במערכת זקוק לתיקון. (גם עייפות, כאב, נשירת שיער הן 'מנורות אדומות', אבל זה כבר נושא לפוסט אחר).

עליה במשקל היא "מנורה אדומה" שנדלקת, כי יש כאן איתות שמשהו בחילוף החומרים גורם לגוף לנצל את האנרגיה שנכנסת מהמזון בצורה של אגירת שומן עודף והתוצאה היא השמנה.

שוב אדגיש, העלייה במשקל, היא רק 'המנורה שנדלקת' בגוף שלנו, אבל היא לא הבעיה האמתית. זה ממש כמו שבאוטו המנורה האדומה של השמן היא לא הבעיה, אלא ירידה בכמות השמן היא הבעיה. כשנמלא את השמן שחסר, המנורה תכבה.

אז מה הסיבה שנדלקה לך 'מנורת העלייה במשקל'?

זו שאלה מצוינת.

אני אציג מספר גורמים עליה במשקל, שימו לב, לפעמים זה שילוב של דברים, תלוי כמה זמן 'המנורה דולקת' ולא מטפלים במקור הבעיה:

  1. בעיה במערכת העיכול: חוסר בחומצת קיבה, חוסר איזון בחיידקי המעיים, פרזיטים במערכת העיכול, עודף סוכר במערכת העיכול ומחסור באנזימי עיכול.
  2. חוסר איזון בבלוטת התריס: חשוב שנדע מה המצב האמתי של הורמוני בלוטת התריס ולכן יש לבקש מהרופא בבדיקות הדם שיבדוק בנוסף ל-TSH גם FREE T3 וגם FREE T4 ונוגדנים לבלוטת התריס. רק הבדיקות הללו יתנו לנו תמונה מדויקת של המצב האמתי של הורמוני בלוטת התריס.
  3. חוסר איזון בהורמוני המין הנשיים והגבריים – קשור לגיל ובעיקר קשור לתזונה שלנו !
  4. חוסר איזון בהורמוני בלוטת האדרנל – זה נגרם כתוצאה מסטרס וגם קשור ישירות לתזונה שלנו !
  5. חוסר שינה – בעיות בשינה, שינה בלתי מספקת ושינה לא רצופה.

לסיכום, אני מקווה שהצלחתי לבטא בצורה טובה את הרעיון, שעליה במשקל היא המנורה האדומה של הגוף, שנדלקת כדי להסב את תשומת ליבנו לתהליכים הורמונליים ועיכוליים.

אני מקווה שהצלחתי להסביר שלא עודף קלוריות ולא העדר הפעילות הגופנית הם הסיבה לעליה במשקל. אם לא נאתר את הגורם האמתי אז אנחנו נמשיך בטעות לתלות את הסיבות לזה בהעדר כוח רצון להתמיד בתזונה, בהעדר שליטה עצמית ונמשיך להיכשל בכל פעם מחדש בדיאטה שלא עובדת.

תודה שקראתן

(הפוסט כתוב בלשון נקבה, כי רוב העוקבות שלי הן נשים מהממות, אבל המידע נכון גם לגברים)

כתיבת תגובה