האם קפה טוב לבריאות שלך?

הפסקות קפה?

אין על הריח של קפה טוב! המשקה מספר אחד שנוכח בכל בית, משרד ורחוב בעולם. אז האם קפה בריא או לא?

תעשה קפה ונתעורר

קפאין הוא חומר מעורר שמשפיע במהירות על המוח. יש לו השפעות חיוביות לבריאות, אבל עם זאת כאשר מבססים את האנרגיה היומית על קפה, זה יכול להיות פתרון לא יעיל לטווח הארוך. יומיום אני פוגשת אנשים ששותים 6 כוסות קפה במהלך יום עבודה (או משקאות מכילי קפאין כמו קולה) והסיבה שהם צורכים כל כך הרבה משקאות מכילי קפאין היא שזה עוזר להם לשמור על עירונות, כי בלי הקפה הם היו נרדמים בעמידה וככה מקפה-לקפה הם שומרים על רמת תפקוד ובלי קפה או משקה מעורר אחר התפקוד שלהם יורד.

 איך זה קורה?

כשמרגישים עייפים או רעבים במהלך יום העבודה, אבל רוצים להמשיך לעבוד כדי להספיק או לסיים מוקדם, אז הפתרון הוא קפה ועוד קפה. ההרגל הזה בטווח הארוך עלול להזיק. אם שותים משהו ממריץ במקום לאכול או לעשות הפסקה קצרה, זה שוחק את המערכות ההורמונליות בגוף.

 טווח קצר או ארוך?

גוף בריא זה אומר לחיות באיזון הורמונלי כזה שלא זקוק לקפה כדי לפתוח את העיניים בבוקר ולתפקד במהלך כל היום. אנשים רבים סובלים מעייפות בגלל סטרס כרוני, שמחליש את בלוטת האדרנל ובלוטת התריס והתוצאה היא שיבוש הורמונלי.

חוסר איזון הורמונלי או עייפות כרונית עלולים עלולים ליצור בעיות שינה: עם קושי בהרדמות או התעוררויות רבות.

קפה ושינה

שתיית כוס קפה אחת בבוקר עלולה להשפיע לרעה על השינה של אדם 18 שעות מאוחר יותר. כשיש בעיות שינה, כדאי להפסיק לשתות קפה (גם לא נטול קפאין) למספר ימים ולבדוק את ההשפעה על השינה. זיכרו שקפאין נמצא גם בשוקולד, בקולה ומשקאות מעוררים נוספים.

הגלגל מתגלגל

מי שסובל מבעיות שינה, מרגיש עייף – שותה קפה כדי להתעורר, אבל הקפה פוגע בשינה ואז ממשיכים להיות עייפים כי לא ישנים טוב… גלגל שרק מחמיר את העייפות.

אני לא מציעה לכם להפסיק לשתות קפה לאתלר, אבל אני מנסה להעלות את המודעות שלכם שתיפקוד יומיומי שמבוסס על קפה הוא פתרון זמני בלבד ולרוב רק מחמיר את חוסר האיזון ההורמונלי שקיים מלכתחילה. זה בסדר אם אתם אוהבים את הטעם של הקפה ולא רוצים לוותר, אבל שימו לב מתי הוא הופך להיות דומיננטי מידיי ומחזיק אתכם עירניים, כי בלעדיו אי אפשר.

אסטרטגיה לשליטה בכמות הקפאין שלכם

  1. להתחיל את הבוקר עם 2 כוסות מים. ורק אח"כ לשתות קפה.
  2. צאו מהאוטומט – תשאלו את עצמכם: כמה קפה אני שותה ביום? על איזה צורך זה עונה לי? האם זה פוגע בשינה שלי? יש מצב שהתשובות שתתנו לעצמכם יפתיעו אתכם.
  3. להחליף כוס קפה אחת ביום בכוס תה ירוק.
  4. לאכול משהו במקום לשתות קפה – חופן אגוזים ושקדים ביחד עם פרי יבש כמו משמש או תמר יעזרו להרים את האנרגיות יותר טוב מהקפה ויתרמו לבריאות שלכם.
  5. הפסקות נשימה – האויר בחינם. קחו שאיפה עמוקה ונשיפה איטית כדי לאושש אנרגיות. החמצן נכנס בתוך שבריר שניה למוח ומעורר אותו.
  6. לישון מוקדם בערב. זה יאושש פלאים את האנרגיה שלכם למשך כל היום.
 
 

מאת פזית פרטוש פרסי, נטורופתית, מתמחה באבחון וטיפול בתזונה טבעית לאיזון הורמונלי. מטפלת בעייפות, עליה במשקל ונשירת שיער.

רוצים להתייעץ עם פזית באופן אישי על מערכת החיסון שלכם? פרטים לחצו כאן

רוצים להזמין הרצאה על בריאות למקום העבודה שלכם? לפרטים לחצו כאן

רוצים ללמוד אונליין על תזונה לאיזון הורמונלי? לפרטים לחצו כאן

רוצים לשתף את הכתבה? לחצו כאן!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

לחצו ותראו את 'קול הגוף' בפייסבוק

כתיבת תגובה